• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Hakkımızda

 

 

Seed a Seed Okul Öncesi Danışmalığı Reggio merkezli, çocukların ailelerinin öğretmenlerin kurucuların eğitimi ve yönetimi ile ilgilenen bir araştırma, danışmanlık ve eğitim şirketidir.

Eğitim alanındaki önemli isimlerden biri olan J. Locke’a göre çocuklar boş bir levhadır. Bu yaklaşıma göre çocuk hiçbir şey bilmeden dünyaya geliyor. Eğitimin görevi bu boş levhayı ihtiyaç duyulan biçimde doldurmaktır. Klasik eğitim anlayışı bu bakış açısına dayanır. Bilen öğretmen bilmeyen öğrenciye bilmesi gereken bilgileri aktarır.

Bilişsel Akademi, 15 yıllık deneyimlerimizden yola çıkarak çocukları boş birer levha olarak görmüyoruz. Seed a Seed olarak parogramlarımızda “Çocuğa dair bilgi ancak ve ancak çocuğun kendisinden öğrenilebilir” felsefesini uyguluyoruz. Böylece çocuğa dair yetişkinin sahip olduğu “boş bir levha” anlayışını yeniden yapılandırıyoruz. Çocuklar; yapamayan, bilmeyen, kendi sorumluluğunu alamayan, hakkında başkasının karar vereceği, zavallı, çaresiz canlılar değildir. Kendi sorumluluklarını alabilen kendine dünyaya dair sezgisi ve bilgisi olan bir bireydir.

Çocuklar bizim bildiğimiz bazı teknik bilgileri bilmiyor olabilirler fakat kendi dillerini kullanmalarına fırsat verildiğinde o bilgileri şaşırtıcı bir hızla öğrenirler. Sınıf kuralları ve okul kuralları biz yetişkinlerin karar vereceği ve onlara dayatacağı kurallar değildir. Çocuklar bu kuralların karar verme mekanizmalarında yer alabilirler.